"כולם כאן עייפים כל כך". זירת התפרצות בדרום האי(צילום: רויטרס)

40 אלף רעידות בחודש: לאיסלנד אין רגע לישון

משהו קורה מתחת לקרקע בדרום האי האיסלנדי: פעילות ססמית חסרת תקדים גרמה לרבבות רעידות אדמה מאז 24 בפברואר, והתושבים כבר לא זוכרים מה זה לישון לילה שלם. הרשויות נערכות לפינוי בסירות, ומזהירות מהתפרצות געשית: "ייתכנו מזרקות לבה לגובה 100 מטר"

רויטרס | 16.03.21 | 12:51 (פורסם בYNET)

איסלנדים רבים מבקשים בימים אלה רק דבר אחד: לעצום את עיניהם לשעה קלה מבלי שעוד רעידת אדמה, אחת מיני עשרות אלפים שפקדו את דרום המדינה בשבועות האחרונים, תפריע את שנתם. מדענים מגדירים את האירוע הססמי שפוקד בימים אלה את מדינת האי כאירוע חסר תקדים, ואומרים כי הוא עשוי להסתיים בהתפרצות געשית מרהיבה " נכון לעכשיו אנחנו מרגישים את האדמה רועדת כל הזמן, כאילו אתה צועד על גשר תלוי ורעוע", אומרת רנווייג גודמונדסדוטיר, תושבת העיירה גרינדוויק. העיירה שוכנת בחלקו הדרומי של חצי האי רייקיאנס, מוקד של פעילות געשית וססמית שיותר מ-40 אלף רעידות אדמה נרשמו בו מאז 24 בפברואר – מספר גדול יותר מזה של כל הרעידות שנרשמו בשנה שעברה כולה.

איסלנד שוכנת בין הלוחות הטקטוניים האירו-אסייתי והצפון-אמריקני, ורעידות אדמה בה הן דבר שכיח: הלוחות מתרחקים זה מזה בקצב של כשני סנטימטרים בשנה. המקור לרעידות האדמה התכופות של השבועות האחרונים הוא כמות גדולה של סלע מותך, הידוע בכינוי "מגמה", שנעה בעומק של כקילומטר מתחת לחצי האי ומנסה לעשות את דרכה מעלה, אל מעל לפני הקרקע.
"מעולם לא ראינו פעילות ססמית רבה כל כך", אומרת שרה ברסוטי, מתאמת ההיערכות לאירועים געשיים מסוכנים בלשכה המטאורולוגית של איסלנד.

כמה מהרעידות שנרשמו באזור בשבועות האחרונים הגיעו לעוצמה של 7.5" .כולם כאן עייפים כל כך", אומרת גודמונדסדוטיר, מורה בכיתה ה', "כשאני הולכת למיטה בלילה כל מה שאני חושבת לעצמי זה 'האם אזכה לישון קצת הלילה?'".

במכון הגיאופיזי של איסלנד. מתריעים על התפרצות(צילום: רויטרס)

רבים מתושבי גרינדוויק בחרו להתרחק מהאזור בשבועות האחרונים ולנסוע לבקר קרובי משפחה, לשהות בבתי קיט או אפילו לשכור חדרים בבירה רייקיאוויק – הכול כדי לקבל רגע של מנוחה ואולי לישון סוף סוף לילה שלם.
בתחילת החודש הזהירו הרשויות באיסלנד כי ייתכן מאוד שהתפרצות געשית ממשמשת ובאה, אבל להערכתן לא תהיה זו התפרצות שתשבש את הטיסות או תגרום נזק משמעותי לתשתיות סמוכות. באיסלנד עוד זוכרים כיצד ב-2010 גרמה התפרצות של הר געש באי לענן אפר אדיר שכיסה את השמיים בחלקים נרחבים מאירופה והוביל לשיבושים קשים בטיסות במשך שבועות ארוכים. כ-900 אלף טיסות בוטלו אז, ומאות איסלנדים נעקרו מבתיהם.

הפעם אם תהיה התפרצות, היא אינה צפויה לכלול פליטה של כמויות אפר ועשן גדולות. מומחים מעריכים שלבה תפרוץ מבין בקיעים בקרקע, וייתכן שהמראה שייווצר הוא של מזרקות לבה מרהיבות, כאלה שיתיזו לבה עד לגובה של 100 מטרים באוויר.

כבר בשנה שעברה הכינו הרשויות באיסלנד תוכנית חירום לתושבי גרינדוויק. אחת האפשרויות הכלולות בתוכנית הזו היא העברתם של התושבים לסירות שיצופו בצפון האוקיינוס האטלנטי, במקרה שייסגרו הכבישים המחברים את העיירה המרוחקת ליישובים אחרים.
"אני בוטחת ברשויות שיעדכנו אותנו ויפנו אותנו במקרה הצורך", אומרת גודמונדסדוטיר. "אני לא פוחדת, אני רק עייפה"

"כולם כאן עייפים כל כך". זירת התפרצות בדרום האי(צילום: רויטרס)

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
מסע 25.7.2022
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022