מחקר: התפרצות געשית באיסלנד הובילה להתנצרות המונית

חוקרים מצאו כי אחד השירים האיסלנדיים הידועים ביותר מתקופת ימי ביניים, שנקרא Voluspá, כולל תיאור של ההתפרצות הר הגעש, ואף מציע כי הזיכרונות מאותו אירוע טראומטי הם שהובילו לעידוד ההתנצרות בקרב תושבי האי

ynet, 20.03.18

התפרצות געשית הרסנית שאיימה על ההתיישבויות הוויקינגיות הקדומות באיסלנד, שנתפסה בדיעבד כמעשה אלוהי, הובילה לפנייתם של המתיישבים לנצרות ולבסוף להכרזת הנצרות כדת הרשמית של האי, כך נטען במחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Climatic Change.

איסלנד היא מדינה שלמעשה בנויה על הרי געש, והתפרצותו של הר אלדג'ה במאה ה-10 נחשבת לגדולה ביותר בהיסטוריה המתועדת של האי – והלבה האדירה שנשפכה אף יצרה שם את הקניון הוולקני הגדול בעולם. לאחר שמדענים הצליחו לקבוע את התאריך המדויק של האירוע הקטסטרופלי הזה, צוות חוקרים התחיל לחקור ולחשוף את ההשפעות ארוכות הטווח של ההתפרצות על האקלים וגם על החברה באיסלנד.

ב"גרדיאן" הבריטי דווח כי החוקרים מצאו כי אחד השירים האיסלנדיים הידועים ביותר מתקופת ימי ביניים, שנקרא Voluspá, כולל תיאור של ההתפרצות המדוברת, ואף מציע כי הזיכרונות מאותו אירוע טראומטי הם שהובילו לעידוד ההתנצרות בקרב תושבי האזור.

כדי להבין מתי בדיוק התרחשה אותה התפרצות אדירה, החוקרים בחנו בין היתר גם כיפות קרח מגרינלנד, ששימרו בהן "שאריות" וולקניות מאותו אירוע. המסקנה של החוקרים הייתה כי ההתפרצות של אלדג'ה החלה באביב של שנת 939 ונמשכה במשך יותר משנה. ההתיישבויות הראשונות באיסלנד החלו במאות ה-9 וה-10 לספירה.

"זה מציב את ההתפרצות בתקופתם של 3-2 הדורות הראשונים של מתיישבים באיסלנד", הסביר בהודעה רשמית ד"ר קלייב אופנהיימר, חוקר הרי געש מאוניברסיטת קיימברידג' שהוביל את המחקר. "ייתכן בהחלט כי כמה מבין הגל הראשון של מהגרים לאיסלנד, שהובאו לאי כילדים, אף חזו בעצמם בהתפרצות".
שיר שמבשר על בואה של הנצרות

באתר Science Daily הוסבר על ההשפעה האדירה של התפרצות אלדג'ה, שהתרחשה זמן קצר לאחר הגעת הוויקינגים והקלטים לאי. זרימת הלבה המתמשכת כיסתה אזורים נרחבים מאוד של קרקע ומילאה את האוויר בגזים גופריתיים. כמות הלבה שנשפכה, לפי אתר IFL Science, הייתה יכולה לכסות את אנגליה כולה בכמה סנטימטרים טובים.

"ההשפעות של התפרצות האלדג'ה היו ודאי הרסניות עבור ההתיישבות הצעירה באיסלנד, וקרוב לוודאי שאזורים נרחבים ננטשו והיה רעב חמור באי", הסביר הפרופסור אנדי אורצ'רד מאוניברסיטת אוקספורד, מומחה לכתבים עתיקים, שהשתתף גם הוא במחקר.

בעוד אין בידי החוקרים טקסטים ששרדו מתקופת ההתפרצות הוולקנית, הם ציינו כי הפואמה Voluspá, שכנראה נכתבה בסביבות שנת 961, כוללת תיאורים של ההתפרצות בזמן שהיא גם מתארת את נפילת האמונות באלים פגניים באיסלנד ואת בואו של האל הנוצרי.

השיר העתיק מתאר כי "השמש החלה להפוך לשחורה, האדמה שקעה אל תוך הים", ובהמשך מתאר את הקיצים הקרירים שהגיעו לאחר ההתפרצות אדירה, כנראה בסדר גודל של אלדג'ה, אף שהדבר לא נאמר מפורשות.

"הפרשנות של השיר כנבואה על סופם של האלים הפגניים ועל החלפתם על ידי אל אחד ויחיד מציע כי אותם זיכרונות של ההתפרצות הגעשית הנוראית נוצלו בכוונה תחילה כדי לעורר את ההתנצרות של איסלנד", הסביר החוקר אופנהיימר.

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
מסע 25.7.2022
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022