מתוך הסרט "מולאן" של דיסני, בשנה שעברהצילום: Jasin Boland/ Disney / AP

לממשלת איסלנד יש בקשה ממיקי מאוס ומולאן: דברו איסלנדית בבקשה

שירות הסטרימינג "דיסני+" פופולרי מאוד באיסלנד, בייחוד כשמגפת הקורונה מאלצת רבים להישאר בבתים. אולם, הממשלה ברייקיאוויק חוששת לגורל השפה המקומית בשל היעדר כתוביות ודיבוב באיסלנדית בתכנים של החברה האמריקאית: "חשוב שילדים ייחשפו כמה שיותר לשפת האם שלהם"

ניו יורק טיימס 07.02.2021 (פורסם בהארץ)

איסלנד, כמו מדינות רבות בעולם, אימצה את שירות הסטרימינג הפופולרי "דיסני+" מאז שהגיע אליה בסוף השנה שעברה יחד עם דמויות כמו מיקי מאוס ומולאן, שכעת זמינות לצפייה בבתים ברחבי המדינה. אך לדברי הממשלה ברייקיאוויק נוצרה בעיה משום שהסרטים והתוכניות ב"דיסני+" אינם מדובבים לאיסלנדית וגם אין להם כתוביות בשפה זאת.
שרת החינוך של איסלנד, ליליה אלפרדסדוטיר, שלחה לפני יותר משבוע מכתב לבוב צ'אפק, מנכ"ל חברת וולט דיסני, ובו קראה לחברה לשתף פעולה עם מאמצי המדינה לשמר את שפתה. "אנחנו עושים מאמצים גדולים לשמר אותה, בעיקר בקרב ילדים וצעירים שנחשפים ללא הרף לשפות זרות ובעיקר לאנגלית", כתבה השרה במכתבה, שהועלה גם לרשת החברתית. היא ציינה כי חשוב מאוד שילדים ייחשפו כמה שיותר לשפת האם שלהם.
מאז פרסום מכתבה של שרת החינוך, צבר הקמפיין למען השפה האיסלנדית תאוצה ורבים מתושבי איסלנד הצטרפו לקריאות להשתמש בשפתם בשירות הסטרימינג של התאגיד האמריקאי. צעד זה הוא חלק מהפעילות לשימור השפה האיסלנדית, שהיא מקור לזהות ולגאווה לרבים, החוששים שהיא תיעלם בשל השימוש הנרחב באנגלית.
לפי האתר של "דיסני+", השירות של החברה מציע כתוביות ודיבוב ב-16 שפות, אם כי זמינותם משתנה מכותר לכותר. החברה גם מסרה שהיא מתכננת להוסיף שפות נוספות כשהשירות יהיה זמין בעוד מדינות. מספר המשתמשים בשירות הסטרימינג עלה בצורה חדה מאז תחילת מגפת הקורונה, מאחר שאנשים בכל העולם נאלצים להישאר בבתיהם. עד דצמבר דיווחה החברה על כ-87 מיליון מנויים ברחבי העולם, וזאת אחרי שנה אחת בלבד מאז שהחלה לפעול.
האיסלנדים אוהבים מאוד את הדמויות של דיסני, שרבות מהן קיבלו במשך השנים שמות באיסלנדית: דונלד דאק הוא אנדרס אונד ופו הדוב הוא בנגסימון. רבים מהסרטים הקלאסיים של דיסני דובבו כשהוקרנו לראשונה באיסלנד, אך הגרסאות המדובבות לא נכללות בשירות "דיסני+", ותושבי המדינה רוצים לדעת מדוע.
"אני לא מבין למה הם לא מציעים לפחות את הגרסאות הישנות", אמר תורארין אלדיארן, סופר שתרגם עשרות ספרי ילדים לאיסלנדית בקריירה הארוכה שלו. "או שהם חושבים שאיסלנד קטנה מדי ולא מספיק חשובה ולכן לא כדאי לטרוח בגללה, או שהם מניחים שכולם מבינים אנגלית".

השפה האיסלנדית היא גרסה של נורדית עתיקה שנותרה כמעט ללא שינוי באי מאז שהוויקינגים התיישבו בו לפני כ–1,100 שנים. אך רבים מהתושבים חוששים לעתידה של השפה מאחר שכיום דוברים אותה רק כמה מאות אלפי אנשים בעולם שעובר תהליך של גלובליזציה. השלטונות באיסלנד משתדלים להגן על השפה המקומית, ואף פרסמו כמה תקנות להגנתה: תוכניות זרות, למשל, חייבות תמיד להיות מלוות בכתוביות. עם זאת, תקנה זו אינה מתייחסת לשירותי סטרימינג ולאירועי ספורט בינלאומיים.
ילדי איסלנד אימצו את השפה האנגלית בקצב שרק מעטים היו יכולים להעלות על הדעת לפני עשור. בתי ספר במדינה נאלצו לשנות את תוכניות הלימודים שלהם משום שתלמידים רבים אינם יכולים יותר לקרוא בשטף את ספרי "סאגות האיסלנדים" מימי הביניים, המתארים את המתיישבים הראשונים באי ונחשבים לאבן היסוד של השפה.

תלמידי בית ספר יסודי ברייקיאוויק, באפרילצילום: KRISTIN BOGADOTTIR / NYT

איסלנדים רבים הצביעו על העובדה שאם הכתבים האיסלנדים העתיקים לא יישמרו ואם אנשים לא יוכלו יותר לקרוא בהם, כמה מהסיפורים הידועים ביותר במיתולוגיה הנורדית ייאבדו.
כיום, חלק מהילדים האיסלנדים דוברים אנגלית ללא מבטא איסלנדי וכשהם מתקשרים בשפת מולדתם, התחביר שלהם מושפע בדרך כלל על ידי האנגלית. כמו כן, אוצר המילים שלהם בשפה האיסלנדית הולך וקטן וגם בו מתערבבות מילים באנגלית, בעיקר בהקשר למונחים טכניים. חלק מהאנשים מכירים למשל את המילה civilization (תרבות), אך לא בהכרח את מקבילתה באיסלנדית – siðmenning. למרות זאת, חוקרים שתיעדו את השפעות הגלובליזציה על השפה האיסלנדית מתעקשים על כך שמעמדה נותן איתן.
שרת החינוך האיסלנדית אלפרדסדוטיר אמרה שהיא מתכננת לפעול בקרב חברות תקשורת זרות, אך סירבה לומר אם יוטל קנס על שירותי הסטרימינג באיסלנד אם אלה לא יוסיפו כתוביות בשידוריהם. "אני מאמינה שנוכל להתנהל לפי אינטרסים משותפים", היא אמרה. "אם דיסני יאמצו את השפה האיסלנדית, אני בטוחה שאנשים יתגמלו אותם ויירשמו לשירותים שלהם". חברת דיסני התבקשה להגיב לכתבה, אך עד כה לא עשתה זאת.
גם בנטפליקס אין כתוביות באיסלנדית
היעדר כתוביות או דיבוב באיסלנדית לא הביא עד כה לביטול ההתקשרות עם חברות סטרימינג אחרות באיסלנד. לפי סקר של מכון "גאלופ" מ-2020, כ-70% מהמשפחות האיסלנדיות מנויות על נטפליקס – אחד השיעורים הגבוהים בעולם – וברוב התוכניות אין כתוביות באיסלנדית.
עם זאת, אייריקור רוגנוואלדסון, בלשן ומרצה לאיסלנדית, אמר שהשפעת האנגלית על הילדים, בעיקר אלה שצופים בתכני "דיסני+", עלולה להיות בעייתית. "לסרטי דיסני יש שירים ומשפטים קליטים שילדים נוטים לחזור עליהם", הוסיף.
רוגנוואלדסון אמר שהרבה מאוד תלוי במשך החשיפה לתכנים, ונתן כדוגמה מחקר שהוא היה חלק ממחבריו שנערך בקרב 5,000 אנשים בגילאי 98-3. לדבריו, לשימוש האינטראקטיבי באנגלית יש השפעה רבה, כמו למשל כששחקנים במשחקי וידאו מדברים בצ'אטים עם שחקנים ברחבי העולם. "ילדים רבים מדי אינם חשופים במידה מספקת לשפת האם שלהם, וזה גורם להרבה בעיות למידה", הוסיף החוקר האיסלנדי.
באיסלנד לא אמרו נואש ויש מי שפועלים נגד המגמה הדיגיטלית. "אנחנו עורכים ניסויים בהכנסת כתוביות באופן אוטומטי", אמרה יוהאנה גודמונדסדוטיר, מנהלת מרכז המחקר Almannaromur. צוות של 60 מומחים במרכז עושים לדבריה מאמצים להציל את השפה האיסלנדית "ממוות דיגיטלי".
ממשלת איסלנד הקצתה 23 מיליון דולר לפרויקט, שנפתח למיקור חוץ כדי שחברות טכנולוגיה יוכלו להוסיף את האיסלנדית כשפה אופציונלית ללא הרבה עבודת הכנה. גודמונדסדוטיר אמרה שהטכנולוגיה עדיין צריכה להתקדם לרמה של תרגום קטע שמע באנגלית בזמן אמת. "אנחנו עוד נגיע לשם", היא אמרה.

מתוך הסרט "מולאן" של דיסני, בשנה שעברהצילום: Jasin Boland/ Disney / AP

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 10.7.23 | נחיתה רכה

ניפגש לפנות בוקר בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את אור-לי, רענן, המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאסוף גם את הילל ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון! רגועים ומחוחממים נחזור למלון לארוחת ערב ולילה טוב איסלנד :)

משך נסיעה: 50 ק"מ
reykjavik 3
יום 2 | 11.7.23 | "אתה מתחיל הכי חזק ולאט לאט מגביר.."

היום הטיול מתחיל באמת, ואין כמו להתחיל בעומק השטח האיסלנדי באזור מדהים ביופיו - ת'ורסמורק: היער של ת'ור, אל הרעם האימתני מהמיתולוגיה האיסלנדית. כאן יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים געשיים (יש דבר כזה), נהרות יוצאי דופן, הרים ונחלים מכל עבר. נגלה את המקום כמובן גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי טוב ומספק מאוד!

משך נסיעה: 200 ק"מ (רובו בסופר ג'יפ עם נהג מקומי)
thor 3
יום 3 | 12.7.23 | נווה מדבר ארקטי

היום נבקר בעמק ת'יורסה הפלאי, נשתמש בג'יפים שלנו בדרכי העפר של איסלנד המכוסות שלג רוב השנה ורק ביולי ואוגוסט, לאחר המסת השלגים וטרם ירידת השלגים הבאים, ישנו חלון זמן להתרשם מאזור מרוחק ומבודד זה בו נמצאים הדרכים היפות של איסלנד, מפלים עוצרי נשימה, בתים ויקינגים ונווה מדבר ארקטי - תופעה ייחודית ביותר.

משך נסיעה: 170 ק"מ
jorsardalur valley 4
יום 4 | 13.7.23 | הי דרומה

היום נתחיל להבין מדוע איסלנד נקראת איסלנד – בשיא היום נלך יחד על קרחון מידרסאליוקול ואף נלמד לומר את שמו 😊 לפני הקרחון נבקר במפלי הדרום המרשימים והמפורסמים, וגם בכאלה מוכרים פחות ומדהימים לא פחות.. אחה"צ נבקר בנקודה הדרומית (והגשום) ביותר באיסלנד: ויק, נקוה להישאר יבשים ולטייל באתרים הסמוכים לכפר היפה, משם נמשיך עד לכפר בעל השם הקליט - קירקיאבאיירקלאוסטר.

משך נסיעה: 165 ק"מ
fjaðrárgljúfur canyon 2
יום 5 | 14.7.23 | הקרחון הגדול באירופה

את בוקר יום שישי נפתח בקניון פיאד'רארגליופור וגם היום: נלמד לומר את שמו! הקניון נבחר שנה אחר שנה לאחד מעשרת הקניונים היפים בעולם, נבין מדוע ונשמע מי צילם בו קליפ ומה התרחש לאחר מכן.. משם נמשיך לגולת הכותרת: חוף היהלומים ולגונת הקרחונים. אחרי שיט זודיאק מהיר שיביא אותנו למפגש אינטימי וקרוב עם הקרחון ולאחר שנחזיר את הלסת למקומה נגיע למלון יוקטולט לארוחת ערב טעימה.

משך נסיעה: 200  ק"מ
jokulsarlon glacier lagoon 3
יום 6 | 15.7.23 | הפיורדים המזרחיים

שבת בבוקר יום יפה, ניסע על כביש הטבעת לאורכם של הפיורדים היפים, המבודדים והמרוחקים של מזרח האי.
בכפרים הקטנים לאורך החוף אולי נצליח לקלוט משהו מאורח החיים האיסלנדי הטיפוסי רווי הניגודים, על החורף הקשוח והחושך הבלתי נגמר ואל מולו ימי הקיץ שטופי שמש חצות, הים שמעניק דגי בקלה ופרנסה אך בסערות קשות גם דורש מחירים נוראיים, חיים של חברה קטנה בה כולם תלויים זה בזה אך לאו דווקא מדברים זה עם זה.. יום של roadtripin חוויתי, ייחודי ויפה של איסלנד הפחות תיירותית.

משך נסיעה: 350 ק"מ
The eastern fjords Austfirir 1
יום 7 | 16.7.23 | רוחות הצפון

היום נגיע לנקודה הצפונית ביותר במסלול שלנו, כמעט החוג הארקטי (קו רוחב 66 צפון), כאן השמש לא שוקעת ביום הארוך של השנה. בדרך נעצור בקניון קסום בעל מי טורקיז ועמודי בזלת משושים הסוגרים עליו משני צידיו, נבקר במפל העוצמתי באירופה אשר כמות המים הזורמת בו היא פשוט בלתי נתפסת, נרחץ ב- infinity poolבמעיין חם בעיירת האירוויזיון הנהדרת הוסאביק, שם גם נישן הלילה במלון מעולה – בקיצור, עוד יום מדהים.

משך נסיעה: 320 ק"מ
Húsavík 1
יום 8 | 17.7.23 | האגם המשונה בתבל

חלק ארי מהיום יוקדש לאגם מיוואט, אגם יוצא דופן בתופעות הטבע הגיאולוגיות הגלומות בו – גייזרים, שדות לבה, שדות גיאותרמיים, הרי געש, לועות מדומים – והכל על תא שטח של קילומטרים בודדים. האגם נמצא בבקע שבין שני הלוחות הטקטוניים וזה מסביר את כל ההתרחשות הדרמטית שנראה סביבנו. לאחר ביקור באזור יוצא דופן נחזור לנשום אוויר בקצת ציביליזציה – אקוריירי, בירת הצפון של איסלנד, עיר יפה, צעירה ומגניבה. לאחר מכן נמשיך לעבר ורמהילד לארוחת ערב והכנות לקראת יום המחרת המטורף.

משך נסיעה: 270 ק"מ
krafla volcano iceland 1
יום 9 | 18.7.23 | חציית המדבר האיסלנדי

הבוקר חשוב לזכור שמיכלי הדלק בג'יפים שלנו מלאים ויש לנו נשנושים ברכבים מכיוון שאנו עולים על דרך עפר היסטורית ויפה בשם דרך קיולור או f35 ובמהלך הדרך לא נפגוש יותר מדי זכר לציבילזציה. נבקר בקרלינגרפיוטול שהוא הירח, בלי מרכאות, מקום יוצא דופן ביופיו ובתופעות הטבע המתקיימות בו כולן אחת לצד השניה. אלוהים לא סיים כאן את העבודה והכל עוד מתעצב וחי. לאחר הביקור בירח נחזור לכדור הארץ נסיים את דרך העפר הארוכה ונבקר בגולפוס, מפלי הזהב ובגייזר המפורסם.

משך נסיעה: 260 ק"מ (רובם בשטח)
kerlingarfjoll 6
יום 10 | 19.7.23 | סוגרים את המעגל

מבלי ששמנו לב, הגענו אל סוף המסע המשותף שלנו. נעוף מעל איסלנד בתור פרידה יפה עם טעם של עוד, נכיר ברגליים את עיר הבירה הצפונית בעולם, נפגש עם אדם מעניין לארוחת צהרים, נרחץ בלגונה הכחולה המטריפה ונאכל יחד ארוחת ערב פרידה אחרונה. יום מרגש לסיומו של טיול מרגש.

משך נסיעה: 170 ק"מ
reykjavik 1
יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
Sky-Lagoon
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
Gullfoss_waterfall
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
hot-pool-at-landmannalaugar
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
lava-caving-allows-you-to-explore-iceland-s-volcanic-wonders
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
hallgrimskirkja-cathedral-city-reykjavik-iceland-shutterstock_613997816_2cac65b407
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
NesjavellirPowerPlant_edit2
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
Þórsmörk-16-scaled
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
maxresdefault

התחברות למשתמשים רשומים

להרשמה לאתר