התפרצות הר הגעש, אמשצילום: VF.IS/רויטרס

"כן! התפרצות!": הפעילות הגעשית הנדירה במערב איסלנד מלהיבה את המקומיים

נהרות של לבה אדומה זרמו במורד ההר פאגְרדאלסְפִיאטְלְ, באזור שלא חווה התפרצות זה מאות שנים. בשבועות האחרונים הורגשו שם עשרות אלפי רעשי אדמה. עם זאת, לא מדובר באותו תרחיש ששיתק ב-2010 את התעבורה האווירית באירופה

גרדיאן, ניו יורק טיימס 20.03.2021 14:34 (פורסם בהארץ)

הר געש התפרץ אמש (שישי) בסמוך לעיר הבירה של איסלנד, רייקיאוויק, לאחר שגרם לאלפי רעידות אדמה קטנות באזור בשבועות האחרונים. עננה אדומה האירה את השמיים בליל ההתפרצות, והרשויות הודיעו על איסור טיסות בשמי האזור. הר הגעש פאגְרדאלסְפִיאטְלְ (Fagradalsfjall) שוכן כ-40 קילומטרים דרומית מערבית לבירה. "ההתפרצות הגעשית בפאגְרדאלסְפִיאטְלְ החלה", נכתב הלילה בחשבון הטוויטר של השירות המטאורולוגי של איסלנד.

לפי תמונות וסרטונים מהאזור, נהרות של לבה אדומה החלו לזרום במורד ההר. "אורך הבקע שבו הלבה זורמת מוערך בכ-200 מטרים", כתבו בשירות לצד סרטון שצולם מהאוויר. תמונות תיעדו גם זוהר אדום מעל פסגת הר הגעש, שניתן היה לראות במרחק של קילומטרים. נראה שבשלב זה לא נשקפת לסכנה לתושבים באזור, אך המשטרה הזהירה שאין להתקרב להר, והקימה מחסומי דרכים.
"אני רואה את השמיים אדומים-בוהקים מהחלון שלי", אמרה רנוויאה גאדמנדסדוטיר, תושבת העיירה גרינדוויק, שבמרחק שמונה קילומטרים מהר הגעש. "כולם נכנסו למכוניות שלהם כדי לנסוע לשם", הוסיפה. לפי הרשויות באיסלנד, ההתפרצות החלה אמש ב-23:40 (שעון ישראל).

לפי השירות המטאורולוגי המקומי, המערכת הוולקנית של אזור קרישוביק היתה רדומה ב-900 השנים האחרונות. ההתפרצות האחרונה בחצי האי רייקיאנס תועדה לפני כמעט 800 שנים, בשנת 1240. אך האזור היה נתון למעקב במשך כמה שבועות לאחר שב-24 בפברואר החל רצף רעידות אדמה באיסלנד — כשהחזקה בהן היתה בעוצמה של 5.7. אפילו הזמרת האיסלנדית ביורק, לא הצליחה לעצור את ההתרגשות: "כן! התפרצות!", כתבה בפייסבוק ובאינסטגרם שלה. "אנחנו מתרגשים כאן באיסלנד, עדיין יש לנו את זה. קצת נחת כשאמא טבע מקבלת ביטוי", המשיכה.

יותר מ-40 אלף רעידות אדמה קטנות הורגשו באזור הר הגעש בארבעת השבועות האחרונים. זוהי קפיצה משמעותית בתדירות הרעידות — מאז 2014 ועד לפני חודש, תועדו בסך הכל בין אלף ל-3,000 רעידות אדמה באזור בכל שנה. המערכת הוולקנית קרישוביק, שאין לה הר געש מרכזי, ממוקמת דרומית להר הגעש פאגְרדאלסְפִיאטְלְ.

לבה זורמת מהר הגעש שהתפרץ כ- 40 ק"מ מערבית לבירה רייקיאוויק, היוםצילום: ICELANDIC COAST GUARD – AFP

איסלנד ממוקמת על כמה אזורי שבר ותושביה רגילים לרעידות אדמה. ב-2010 התפרצות הר הגעש אֶיְיַאפְיָאטְלָאיֶיקוּטְל שיבשה במשך כמה שבועות את הטיסות ברחבי אירופה. עם זאת, לא מדובר באותו תרחיש, והפעילות הוולקנית הנוכחית לא צפויה לגרום להשלכות כאוטיות כמו שהיו אז, שהשפיעו על כעשרה מיליון נוסעים.

בהתפרצויות הוולקניות באזור הלבה זורמת בקצב אחיד מן האדמה, בניגוד להתפרצויות כמו זו שאירעה ב-2010, שירתה לגובה רב ענני אפר ושיבשה את התעבורה האווירית. עם זאת, כל הטיסות בנמל התעופה הבינלאומי הגדול ביותר של איסלנד הוקפאו.

לא צפויה לגרום להשלכות כאוטיות כמו שהיו אז, שהשפיעו על כעשרה מיליון נוסעים.

המחלקה להגנה אזרחית וניהול מקרי חירום באיסלנד קראה לתושבי האזור לשמור על קור רוח והזהירה מפני התקרבות להר הגעש ושיבושים בשירותי החירום במקום. על פי דיווחים בתקשורת המקומית, מסוק של משמר החופים נשלח למקום במטרה להעריך טוב יותר את היקף ההתפרצות הגעשית ותוצאותיה. שלה. "אנחנו מתרגשים כאן באיסלנד, עדיין יש לנו את זה. קצת נחת כשאמא טבע מקבלת ביטוי", המשיכה.

יותר מ-40 אלף רעידות אדמה קטנות הורגשו באזור הר הגעש בארבעת השבועות האחרונים. זוהי קפיצה משמעותית בתדירות הרעידות — מאז 2014 ועד לפני חודש, תועדו בסך הכל בין אלף ל-3,000 רעידות אדמה באזור בכל שנה. המערכת הוולקנית קרישוביק, שאין לה הר געש מרכזי, ממוקמת דרומית להר הגעש פאגְרדאלסְפִיאטְלְ.

איסלנד ממוקמת על כמה אזורי שבר ותושביה רגילים לרעידות אדמה. ב-2010 התפרצות הר הגעש אֶיְיַאפְיָאטְלָאיֶיקוּטְל שיבשה במשך כמה שבועות את הטיסות ברחבי אירופה. עם זאת, לא מדובר באותו תרחיש, והפעילות הוולקנית הנוכחית בהתפרצויות הוולקניות באזור הלבה זורמת בקצב אחיד מן האדמה, בניגוד להתפרצויות כמו זו שאירעה ב-2010, שירתה לגובה רב ענני אפר ושיבשה את התעבורה האווירית. עם זאת, כל הטיסות בנמל התעופה הבינלאומי הגדול ביותר של איסלנד הוקפאו.
המחלקה להגנה אזרחית וניהול מקרי חירום באיסלנד קראה לתושבי האזור לשמור על קור רוח והזהירה מפני התקרבות להר הגעש ושיבושים בשירותי החירום במקום. על פי דיווחים בתקשורת המקומית, מסוק של משמר החופים נשלח למקום במטרה להעריך טוב יותר את היקף ההתפרצות הגעשית ותוצאותיה.

התפרצות הר הגעש, אמשצילום: VF.IS/רויטרס

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 10.7.23 | נחיתה רכה

ניפגש לפנות בוקר בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את אור-לי, רענן, המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאסוף גם את הילל ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון! רגועים ומחוחממים נחזור למלון לארוחת ערב ולילה טוב איסלנד :)

משך נסיעה: 50 ק"מ
reykjavik 3
יום 2 | 11.7.23 | "אתה מתחיל הכי חזק ולאט לאט מגביר.."

היום הטיול מתחיל באמת, ואין כמו להתחיל בעומק השטח האיסלנדי באזור מדהים ביופיו - ת'ורסמורק: היער של ת'ור, אל הרעם האימתני מהמיתולוגיה האיסלנדית. כאן יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים געשיים (יש דבר כזה), נהרות יוצאי דופן, הרים ונחלים מכל עבר. נגלה את המקום כמובן גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי טוב ומספק מאוד!

משך נסיעה: 200 ק"מ (רובו בסופר ג'יפ עם נהג מקומי)
thor 3
יום 3 | 12.7.23 | נווה מדבר ארקטי

היום נבקר בעמק ת'יורסה הפלאי, נשתמש בג'יפים שלנו בדרכי העפר של איסלנד המכוסות שלג רוב השנה ורק ביולי ואוגוסט, לאחר המסת השלגים וטרם ירידת השלגים הבאים, ישנו חלון זמן להתרשם מאזור מרוחק ומבודד זה בו נמצאים הדרכים היפות של איסלנד, מפלים עוצרי נשימה, בתים ויקינגים ונווה מדבר ארקטי - תופעה ייחודית ביותר.

משך נסיעה: 170 ק"מ
jorsardalur valley 4
יום 4 | 13.7.23 | הי דרומה

היום נתחיל להבין מדוע איסלנד נקראת איסלנד – בשיא היום נלך יחד על קרחון מידרסאליוקול ואף נלמד לומר את שמו 😊 לפני הקרחון נבקר במפלי הדרום המרשימים והמפורסמים, וגם בכאלה מוכרים פחות ומדהימים לא פחות.. אחה"צ נבקר בנקודה הדרומית (והגשום) ביותר באיסלנד: ויק, נקוה להישאר יבשים ולטייל באתרים הסמוכים לכפר היפה, משם נמשיך עד לכפר בעל השם הקליט - קירקיאבאיירקלאוסטר.

משך נסיעה: 165 ק"מ
fjaðrárgljúfur canyon 2
יום 5 | 14.7.23 | הקרחון הגדול באירופה

את בוקר יום שישי נפתח בקניון פיאד'רארגליופור וגם היום: נלמד לומר את שמו! הקניון נבחר שנה אחר שנה לאחד מעשרת הקניונים היפים בעולם, נבין מדוע ונשמע מי צילם בו קליפ ומה התרחש לאחר מכן.. משם נמשיך לגולת הכותרת: חוף היהלומים ולגונת הקרחונים. אחרי שיט זודיאק מהיר שיביא אותנו למפגש אינטימי וקרוב עם הקרחון ולאחר שנחזיר את הלסת למקומה נגיע למלון יוקטולט לארוחת ערב טעימה.

משך נסיעה: 200  ק"מ
jokulsarlon glacier lagoon 3
יום 6 | 15.7.23 | הפיורדים המזרחיים

שבת בבוקר יום יפה, ניסע על כביש הטבעת לאורכם של הפיורדים היפים, המבודדים והמרוחקים של מזרח האי.
בכפרים הקטנים לאורך החוף אולי נצליח לקלוט משהו מאורח החיים האיסלנדי הטיפוסי רווי הניגודים, על החורף הקשוח והחושך הבלתי נגמר ואל מולו ימי הקיץ שטופי שמש חצות, הים שמעניק דגי בקלה ופרנסה אך בסערות קשות גם דורש מחירים נוראיים, חיים של חברה קטנה בה כולם תלויים זה בזה אך לאו דווקא מדברים זה עם זה.. יום של roadtripin חוויתי, ייחודי ויפה של איסלנד הפחות תיירותית.

משך נסיעה: 350 ק"מ
The eastern fjords Austfirir 1
יום 7 | 16.7.23 | רוחות הצפון

היום נגיע לנקודה הצפונית ביותר במסלול שלנו, כמעט החוג הארקטי (קו רוחב 66 צפון), כאן השמש לא שוקעת ביום הארוך של השנה. בדרך נעצור בקניון קסום בעל מי טורקיז ועמודי בזלת משושים הסוגרים עליו משני צידיו, נבקר במפל העוצמתי באירופה אשר כמות המים הזורמת בו היא פשוט בלתי נתפסת, נרחץ ב- infinity poolבמעיין חם בעיירת האירוויזיון הנהדרת הוסאביק, שם גם נישן הלילה במלון מעולה – בקיצור, עוד יום מדהים.

משך נסיעה: 320 ק"מ
Húsavík 1
יום 8 | 17.7.23 | האגם המשונה בתבל

חלק ארי מהיום יוקדש לאגם מיוואט, אגם יוצא דופן בתופעות הטבע הגיאולוגיות הגלומות בו – גייזרים, שדות לבה, שדות גיאותרמיים, הרי געש, לועות מדומים – והכל על תא שטח של קילומטרים בודדים. האגם נמצא בבקע שבין שני הלוחות הטקטוניים וזה מסביר את כל ההתרחשות הדרמטית שנראה סביבנו. לאחר ביקור באזור יוצא דופן נחזור לנשום אוויר בקצת ציביליזציה – אקוריירי, בירת הצפון של איסלנד, עיר יפה, צעירה ומגניבה. לאחר מכן נמשיך לעבר ורמהילד לארוחת ערב והכנות לקראת יום המחרת המטורף.

משך נסיעה: 270 ק"מ
krafla volcano iceland 1
יום 9 | 18.7.23 | חציית המדבר האיסלנדי

הבוקר חשוב לזכור שמיכלי הדלק בג'יפים שלנו מלאים ויש לנו נשנושים ברכבים מכיוון שאנו עולים על דרך עפר היסטורית ויפה בשם דרך קיולור או f35 ובמהלך הדרך לא נפגוש יותר מדי זכר לציבילזציה. נבקר בקרלינגרפיוטול שהוא הירח, בלי מרכאות, מקום יוצא דופן ביופיו ובתופעות הטבע המתקיימות בו כולן אחת לצד השניה. אלוהים לא סיים כאן את העבודה והכל עוד מתעצב וחי. לאחר הביקור בירח נחזור לכדור הארץ נסיים את דרך העפר הארוכה ונבקר בגולפוס, מפלי הזהב ובגייזר המפורסם.

משך נסיעה: 260 ק"מ (רובם בשטח)
kerlingarfjoll 6
יום 10 | 19.7.23 | סוגרים את המעגל

מבלי ששמנו לב, הגענו אל סוף המסע המשותף שלנו. נעוף מעל איסלנד בתור פרידה יפה עם טעם של עוד, נכיר ברגליים את עיר הבירה הצפונית בעולם, נפגש עם אדם מעניין לארוחת צהרים, נרחץ בלגונה הכחולה המטריפה ונאכל יחד ארוחת ערב פרידה אחרונה. יום מרגש לסיומו של טיול מרגש.

משך נסיעה: 170 ק"מ
reykjavik 1
יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
Sky-Lagoon
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
Gullfoss_waterfall
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
hot-pool-at-landmannalaugar
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
lava-caving-allows-you-to-explore-iceland-s-volcanic-wonders
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
hallgrimskirkja-cathedral-city-reykjavik-iceland-shutterstock_613997816_2cac65b407
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
NesjavellirPowerPlant_edit2
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
Þórsmörk-16-scaled
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
maxresdefault

התחברות למשתמשים רשומים

להרשמה לאתר