טיפשות ההמונים | ג'סטין ביבר הצטלם לקליפ בשמורה איסלנדית מרהיבה, ההמונים הסתערו והחריבו

מעריצי הזמר הקנדי נהרו בעקבות הקליפ ופגעו אנושות בטבע האיסלנדי. בעקבות כך הוחלט לסגור את האתר לאביב הקרוב, בפעם השנייה בלבד בהיסטוריה. הפתרון היחידי מגיע בדמות הטרנד של אי שיתוף פרטי הטיול, כי מי שנהנה לבד לא צריך ליהנות עם כולם

איתן לשם, 31.3.2019, הארץ

הציטוט התנ"כי "ממני תראו וכן תעשו" הפך למורשת של דוגמה אישית והליכה אחרי המפקדים בצה"ל, אבל יש מקומות שהוא מקבל ביטוי שונה והרסני יותר. אצל מעריצי ג'סטין ביבר לדוגמה.

שמורת הטבע של הקניון האיסלנדי פיאד’רארגליופור (Fjaðrárgljúfur), שהופיעה בקליפ של הזמר הקנדי, נסגרה למבקרים בעקבות נזקים רבים שהותירו אחריהם המעריצים, שנהרו למקום השומם שזכה לחשיפה בינלאומית מסחררת.
על פי הרשות להגנת הסביבה באיסלנד כמות המבקרים באתר הגיעה לכ-280 אלף ב-2018, זאת לעומת פחות מ-150 אלף ב-2017. הרשות הוסיפה ופירטה באתרה הרשמי כי החל מ-2015, אז שוחרר הקליפ שכבר סופר למעלה מ-400 מיליון צפיות ביוטיוב, צמחה כמות המבקרים בכ-50% בכל שנה.

דניאל פרייר ג'ונסון, אחד המומחים ברשות התראיין לאתר האיסלנדי ruv, וטען כי הנסיקה בפופולריות של האתר אכן הגיעה בגלל ביבר. "האתר הזה היה קצת לא ידוע, למרות שלאיסלנדים הוא היה מוכר היטב. אני חושב שניתן בביטחון לייחס את העלייה של המקום בהיקף הפרסום שהוא זוכה לו לסרטון של ביבר", הוא אמר.
ג'ונסון גם סיפר על הסיבות שהובילו לסגירת האתר, ובראשם הרס הצמחייה הטבעית. הגשם הרב באזור הפך את שבילי ההליכה לבוציים – דבר ששלח את המטיילים להליכה דרך המרבדים הירוקים.

בגלל הנזק הגדול שנגרם לאתר החליטו הרשויות להותיר אותו סגור עד ל-1 ביוני, הרבה מעבר לשבועיים שתוכננו בתחילה. כל הכבישים לאתר נסגרו, ולפי הדיווחים למעלה מ-300 מכוניות נעצרות בכל יום על ידי שומרים, ונאלצות לשוב על עקבותיהן.
הקניון פיאד’רארגליופור נוצר בסוף עידן הקרח האחרון, לפני שני מיליון שנה. אורכו הוא כשני קילומטרים והוא מגיע לעומק של 100 מטרים. הוא קרוב מאוד לדרך האש המפורסמת של המדינה, ולעיירה Kirkjubæjarklaustur, והמטיילים בו יכולים להתרשם מהמפל הגדול, הנהר והאגם הגדול שבקצהו.

בעידן של טרנדים ויראליים, זהו כמובן לא המקרה הראשון של גולשים שנוהרים אל הצילום המושלם בעקבות משפיעני רשת או סלבס ש"גילו" אזור מסוים והפכו אותו ללהיט עולמי. אחד המקרים המפורסמים הוא של אגם דלתא, בפארק הלאומי המרוחק במדינת וויאומינג. קבוצת משפיענים שיתפה באינסטגרם תמונות מקצה האגם ב-2018, ובעקבותיהם באו ההמונים. כעת, במקום שניים-שלושה מטיילים ביום שנעים על שבילי ההליכה באזור, מבקרים למעלה מ-150 בני אדם בכל יום את האגם וסביבתו. זה נהדר, זה רווחי, אבל ההשפעה על הטבע היא הרסנית.

זוהי הפעם השנייה בהיסטוריה שהקניון נסגר למבקרים, וברשויות מקווים שהאביב ייבש את הבוץ וייתן הזדמנות לצמחייה להתחדש. אפקט העדר, הלוא הוא שם נרדף לתופעת חוכמת ההמונים, כבר הביא נזקים רבים במהלך השנים האחרונות. הרשימה כוללת את סגירת ההמבורגריה שנבחרה לטובה באמריקה בגלל עודף מבקרים, החוף המפורסם במאיה ביי בתאילנד שנסגר בעקבות עומס מבקרים, השתת תקנות חדשות של ערים מתוירות נגד ההמונים והטלת מיסים כבדים על תיירים נכנסים.

"ממני תראו וכן תעשו" הוא מודל פיקודי נהדר כשכולם מסתכלים למקומות שונים, אך כשכולם מסתכלים על אותו בן אדם ואז עושים את אותו הדבר שהוא עשה, הנזקים עשויים להיות אדירים. אין זה פלא שאחת מתופעות הטיול הגואות של התקופה האחרונה היא הימנעות משיתוף בפרטי הטיול. מי שנהנה במקום חלומי ורוצה לשוב וליהנות בו, מוטב שייזהר בפטפוטיו, כי ההמון מאזין והוא רק מחכה לנהור בהמוניו.

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
מסע 25.7.2022
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022