העיירה בת 2,300 התושבים (ו-7,000 תוכי ים) מתפללת שהאוסקר ישיב אותה לחיים

הוסאוויק האיסלנדית נפגעה קשות מהקורונה, אך דווקא סרטו הקומי של וויל פארל אודות האירוויזיון החזיר חיוך לתושבים. כעת מקווים שם שהמועמדות לפרס השיר הטוב ביותר באוסקר תציב את העיירה על מפת התיירים

05.04.2021 איתן לשם, הארץ

הוסאוויק, עיירה איסלנדית כמעט שכוחת אל, היא ביתם של 2,300 בני אדם (ו-"7,000 תוכי ים", כפי שהוסיפו במכתב רשמי של העיירה), זוכה כעת לרגעים נדירים של עדנה. השיר "Husavik – My Home Town" מתוך הסרט Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, מועמד לאוסקר בקטגוריית השיר הטוב ביותר, ותושבי העיירה המנומנמת בשגרה נחושים לנצל את ההכרה בינלאומית לטובת העלאת קרנה של הוסאוויק האהובה, למשל באמצעות חניכת מוזיאון אירוויזיון חדש.

"ביום שישי, 26 ביוני 2020 קרה משהו בהחלט יוצא דופן לעיירה האהובה שלנו, הוסאוויק, כשנטפליקס הוציאה את הסרט שעורר עניין ציבורי חסר תקדים סביב העיירה שלנו", נכתב בדף שהקימו בה כדי לגייס כספים עבור המטרות החדשות של המקום. ראשית הקמפיין הציבורי היה כדי לתמוך בשיר ולהפוך אותו למועמד רשמי לאוסקר, אך כשהדבר הפך למציאות החלו בעיירה לחלום בגדול. Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga הופק על ידי נטפליקס, ומככבים בו וויל פארל (שגם כתב את התסריט) ורייצ'ל מקאדמס והוא צולם בין היתר גם במהלך תחרות האירוויזיון שנערכה בישראל ב-2019. לאחר ביטול האירוויזיון של 2020, זה שנערך בתל אביב היה האחרון להתקיים עד לדעיכת הקורונה באירופה.
תושבי העיירה ביקשו לבטא את התחושות הקשות ששררו בעיירה בשל מגפת הקורונה, ממנה מבקשים שם להתאושש גם בעזרת האוסקר. "מאז שהוויקינגים התיישבו כאן לפני יותר מאלף שנה, הכנסות העיר שלנו התבססו על דיג וחקלאות", כתבו התושבים בדף הפרויקט המיוחד שהשיקו. "אולם ב-25 השנים האחרונות התיירות הפכה לפעילות מספר אחת שלנו. אנשים נסעו לכאן מכל רחבי העולם כדי לראות את הלווייתנים המפורסמים של סקלפננדי, את הזוהר הצפוני המפואר ואת המפלים המלכותיים. כמו כל המקומות שמבססים את מרבית הכנסתם על תיירות, הוסאוויק נפגעה קשות ממגפת הקורונה, אך הגעתו של הסרט ששר (תרתי משמע) על יפי העיירה הרים את רוחם של כל תושבי המקום".

התושבים אף הפיקו סרטו קצר, הומוריסטי במידה – כיאה לאיסלנדים אמיתיים – בו מבקש "האוסקר היחיד בעיירה" שיוסיפו לו עוד אוסקר, הפעם מזהב. במקביל פורשים שם את השאיפות להקמת מוזיאון האירוויזיון, חושפים את יופייה המהפנט של העיירה (איסלנד פתוחה לתיירים מחוסנים ללא בידוד) והזמינו את כל מי שחפץ בצפייה בלווייתני הענק הנכנסים באופן תדיר למפרץ העיירה לעשות זאת כבר בתקופה הקרובה. אך עם כל הכבוד ללווייתנים, נדמה שההמונים מתעניינים יותר במוזיאון האירוויזיון שעשוי להיפתח בעיירה בקרוב, לאחר שכל הכסף שנדרש בפרויקט מימון ההמונים כבר הושג.

המוזיאון המדובר יכלול שלושה אגפים – הראשון יוקדש לתחרות הקדם אירוויזיון האיסלנדית, החלק השני יעסוק בשירים תוצרת איסלנד באירוויזיון והשלישי יפאר את תחרות הזמר האירופית לתולדותיה. ביום שני, 21 באפריל, יידעו תושבי הוסאוויק אם שמם ייכתב לנצח בדברי הימים של האוסקר, וכתוצאה מכך גם חזק ברשימת הטיולים של רבים, או שהייתה זו תהילה רגעית בחסות וויל פארל – ששר על הוסאוויק ושכח אותה במהרה.

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
מסע 25.7.2022
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022