מעיין מים חמים באיסלנד. מקור: ויקיפדיה.

איסלנד – המדינה שמפיקה 90% מהאנרגיה ממקורות מתחדשים

נתון לא יאמן – 90% מהאנרגיה ממקורות מתחדשים !!! התלות בנפט ירדה מ-8.9% בשנת 2000 ל-6.7% בשנת 2006

רמי יושובייב מרץ 29, 2008 , הידען

בעוד העולם כולו נכנס לפאניקה בגלל מחירי הנפט, התחממות כדור הארץ ומגוון בעיות סביבתיות, קיימת מדינה אחת שהשתחררה לגמרי מהתלות שלה בנפט וביססה כמעט את כל מקורות האנרגיה שלה על מקורות אנרגיה מתחדשים! זהו סיפור יוצא דופן על מדינה שרתמה את איתני הטבע לייצור אנרגיה ירוקה ממקורות טבעיים ובכך השתחררה מהתלות בנפט.

איסלנד נמצאת בחזית המחקר הגאוטרמי, היא הפכה למדינה הראשונה בעולם שלא תלויה במקורות חיצוניים להפקת האנרגיה שלה. 90% מהאנרגיה שלה נובעת ממקורות מתחדשים והשאר מנפט ופחם.

כיום 99.9% מהחשמל שמיוצר במדינה מקורו במקורות מתחדשים, מתוכם כ-80% מופקים מאנרגיה הידרואלקטרית (ניצול זרימת מים לסיבוב גלגל הטורבינה) ועוד 20% מאנרגיה גאוטרמית (ניצול חום גאוטרמי ליצירת קיטור לסיבוב הטורבינה). מלבד ייצור החשמל, האי הקפוא מספק לאוכלוסייתו מערכת מיוחדת של חימום בתים. בניגוד לאירופה שמבססת את חימום הבתים על הגז הרוסי, כ-90% מבתי האב באיסלנד מחוממים על ידי מקורות גאוטרמיים.

האי נחשב צעיר מבחינה גאולוגית וקיימת בו פעילות טקטונית ופעילות וולקנית רבה, כפועל יוצא הוא מועד לרעשי אדמה. באי מעל 200 הרי געש פעילים, מעל 600 מעיינות חמים ומעל 20 שדות קיטור טבעיים בטמפרטורות גבוהות (בין 150°C ועד 250°C). הפעילות הגאולוגית מהווה מטרד לאוכלוסיה ולממשלה, אך ההיסטוריה מלמדת שהניסיון להפיק את המיטב ממצב רע, יכול להחזיר תוצאות די מפתיעות.

ממשלת איסלנד אימצה פטנט של חקלאי שבנה בשנת 1907 צינור להובלת קיטור שיחמם את ביתו. בשנת 1930 השיטה שימשה לחימום בית-חולים, בית-ספר ו-60 בתים פרטיים. בשנת 1943 החל לפעול תאגיד חימום מחוזי ובשנת 1945 חוברו 2,850 בתים לתחנת כוח גאוטרמית. כאמור, כיום כ-90% מהבתים במדינה מחוממים על ידי מקורות גאוטרמיים.
האי המושלג מכיל הרבה קרח ושלג. החום שנוצר מהפעילות הוולקנית ממיס את השלגים ויוצר מאות קילומטרים של נהרות שזורמים במורד ההר לכיון האוקיינוס. בדומה להולנדים, שניצלו בהצלחה רבה את הרוח לצורכיהם, גם האיסלנדים החליטו לנסות לרתום את כוח המים לסיבוב טורבינות. בשנת 1904 הוקמה תחנת הכוח הידרואלקטרית הראשונה. בעשורים העוקבים הוקמו עוד ועוד תחנות כוח הידרואלקטריות, ולאט לאט המדינה הפסיקה כמעט לגמרי לשרוף נפט ופחם ליצירת קיטור שיניע את הטורבינה. כיום כ-80% מהאנרגיה החשמלית מופקת בתחנות כוח הידרואלקטריות.

 

 

התפרצות גייזר באיסלנד. מקור: ויקיפדיה.

לאורך המאה האחרונה הממשלה עודדה את המעבר לאנרגיה מתחדשת, סכומים נכבדים הושקעו במחקר ופיתוח, בבחינת היתכנות פרויקטים, ובעזרה בתחומים נוספים. מעורבות הממשלה הייתה כה מוצלחת עד כי גופים פרטיים לא נזקקו עוד לעזרה ממשלתית והמשיכו את המחקר בעצמם.

המעבר מכלכלה מבוססת נפט לכלכלה מבוססת על אנרגיה מתחדשת חסך למדינה מעל 8 מיליארד דולר בשנים 1970-2000, והפחית את פליטת הפחמן הדו חמצני ב-37%. ממשלת איסלנד מאמינה כי ישנם עוד הרבה מקורות גאותרמיים לא מוכרים אותם ניתן יהיה לנצל בעתיד.

אומנם לא ניתן להשוות את הסביבה הגאוגרפית של איסלנד לסביבה הגאוגרפית של ישראל (או כל מדינה אחרת לצורך העניין), אבל ניתן להגיד שכאשר המדינה מגדילה את מעורבותה בתחומים מסוימים, מתמרצת את התעשייה ותומכת בה – ניתן להגיע לתוצאות מרשימות. האיסלנדים בעצמם לא צפו כי השקעה במקורות אנרגיה מתחדשים תהיה כה מוצלחת ותשחרר אותם מהתלות בנפט. מדינת ישראל צריכה ללמוד מהאיסלנדים, לנו יש את היתרונות שלנו ועלינו לנצלם כדי להקטין את תלותנו בנפט.

מעיין מים חמים באיסלנד. מקור: ויקיפדיה.

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
מסע 25.7.2022
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022