״קיץ עשה לי טוב״ - שיר חדש לשלמה ארצי

שלמה ארצי הוציא שיר חדש. בעקרון – בשורה מעניינת. בפועל – לא ממש.

שלמה ארצי הוציא שיר חדש. בעקרון – בשורה מעניינת. בפועל – לא ממש.
"קיץ עשה לי טוב" הוא שיר שארצי כתב בתחילת שנות ה-90' כשהוא עבד על האלבום "ירח", בזמנו הוא החליט לגנוז את השיר ולא להכניס אותו לאלבום. בשנה האחרונה הוא חזר אליו יחד עם המפיק המוזיקלי הטרנדי ירדן פלג, הלא הוא ג'ורדי ג'ורדליש של סטטיק ובן-אל. וזה העניין – שלמה ארצי הוא לא סטטיק ובן אל וקצת חבל שהוא מנסה להתחפש אליהם.

מדובר בשיר שעושה הכל בשביל להיות מוכרז בתור להיט הקיץ של 2018. הטיימינג שבו הוא יוצא, המוזיקה, המילים, ההפקה – הכל על-פי הנוסחה בשביל שהשיר ייכנס לכולנו לראש של ולא ייצא. עד כה זה לא ממש קרה. לדעתי כמו שכבר הבנת – לא הפסד כ"כ גדול. באיזה טוקבק נכתב על הפתיחה של השיר שהוא נשמע בול כמו איזה פרסומת לחברת ביטוח.

מוזיקלית – "קיץ עשה לי טוב" הוא שיר שמנסה להראות מגניב וזה הכי לא מגניב. ומבחינת הטקסט?
"ועצרתי רק כדי לראות/ איך נערים בג'ינס צדו נערות
שש בערב את עברת שוב בסביבה/ מי שלא העיז עם מי שלא היה יכול
התערבב במיץ וארוטיקות/ ואת צעקת: "מצאתי אהבה מתוקה"

זה מין שלמה ארצי טיפוסי, של הרבה רומנטיקה אסוציאטיבית שכזאת. אין פה חיפוש עצמי וכנות כמו באלבום המעולה שלו "גבר הולך לאיבוד" מ-1978. גם אין פה מחאה ופוליטיקה כמו שהוא כתב עשר שנים אחר-כך ב-1988, ימי האינתיפדה הראשונה באלבום הכי מוצלח שלו "חום יולי אוגוסט", אלבום שאחד ממקורות ההשראה שלו הוא הספר "הזמן הצהוב" של דויד גרוסמן, ספר שטלטל אותו וגרם לו לתהות הרבה מאוד על פניה של החברה הישראלית, 20 שנים לאחר מלחמת ששת הימים, 18 שנים לאחר מלחמת ההתשה בה הוא השתתף כלוחם בתותחנים וחווה חוויות קשות.
ההפך, ב"קיץ עשה לי טוב" הוא כותב: "רוחות נשבו לאן שהן החליטו / חשבתי אין על מה להילחם אפילו". ארצי במתכונת קיץ 2018 הוא גבר מבוגר שקצת עצוב להגיד אבל נדמה כאילו עתידו מאחוריו. רוב השירים האחרונים שלו, כולל ההוא עם עמר אדם על שלל 11 מיליון הציפיות, הם שירים – בעיניי – יותר מדי מתחנחנים וקלילים שמחפשים איזה מכנה משותף נמוך ובעיקר להישאר פופולארי ורלוונטי. חבל כי דווקא ההישגים האומנותיים הגדולים שלו, דוגמת שני האלבומים שהזכרתי, נוצרו כשהוא רגע עזב את חרב הפופולאריות ואפשר לעצמו ליצור באמת. נקווה שהסתיו והחורף יעשו לו יותר טוב..

לסיכום – שלמה ארצי הוא טעם נרכש. אני אישית עם השנים למדתי להכיר באיכויות שלו וגיליתי אמן באמת גדול, לא סתם הוא קיבל את הכבוד העצום של הדלקת משואה ביום העצמאות ה-70 לפני חודשיים וחצי. יחד עם זאת, ודווקא בגלל המעמד הרם לו הוא זוכה הייתי רוצה שהדברים החדשים הוא יוציא יהיו קצת פחות פרווה, קצת פחות מלטפים וקלילים. אני חושב שארצי במיטבו דווקא כשהוא יוצר שירים ואלבומים יותר מורכבים ועמוקים. למזלו, יש לו קהל שיאזין לו ויאהב אותו לא משנה מה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נהיה בקשר!

מלאו את הטופס ואני אחזור אליכם בקרוב.

יום 1 | 27.7.22 | נחיתה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה שתנחת באיסלנד בצהריים, לאחר עצירת ביניים בציריך נאסוף את המזוודות והג'יפים ונצא לרייקיאוויק, עיר הבירה הצפונית בעולם. נתמקם במלון, נאכל ארוחת ערב ונצא לחגוג את תחילת הטיול באטרקציה הכי שווה בעיר והכי איסלנדית - המרחצאות החמות של הסקיי לגון!

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 2 | 28.7.22 | מעגל הזהב - המיטב של איסלנד

היום הראשון המלא ובו נבקר באתרים האיסלנדיים האולטימטיביים - גייזר המקורי, מפלי הזהב גולפוס, ת'ינגווטליר - המקום בו כל הסיפור של איסלנד מתחיל ונאכל ארוחת צהריים מיוחדת במיקום יוצא דופן..

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 3 | 29.7.22 | לנדמנלאוגר - שמורת ההרים הצבעוניים

היום נתחיל להנות באמת מהג'יפים שלנו - עמוק לתוך השטח, ה-highlands האיסלנדיים! נחצה נחלים, נטפס על הרים ונגיע למקומות מופלאים! לנדמנלאוגר באיסלנדית ''בריכות העם'' הוא אזור יוצא דופן בנוף המשתקף בו, סלעי ריוליט צבעוניים וגבעות אין-ספור שנראות כאילו נחתו מספר פנטזיה. נבחר מסלול אחד להליכה רגלית טובה ונמשיך לאורך היום בדרך הנופית שהעין לא תוכל לשבוע. עם ערב נשב בכיף במסעדה טובה ונקבל יחד את השבת.

משך נסיעה: 385 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 4 | 30.7.22 | ארץ הסאגות

היום נרד לעומקה של איסלנד - נכיר את המושג האיסלנדי ''סאגה'' והעושר ההיסטורי הטמון בו, בעיירה היפה רייקהולט נתוודע לאחת הדמויות המרתקות בתולדות האומה הצפונית - סנורי סטולרסון. לאחר מכן נרד לעומקה של איסלנד מילולית, בביקור במערת הלבה הגדולה ביותר באי. נטייל אל מעיינות חמים טבעיים ויפהפיים יוצאי דופן ואם נספיק נבקר גם במפלים המהפנטים: ''מפלי הלבה''.

משך נסיעה: 280 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 5 | 31.7.22 | העיר הגדולה הקטנה בעולם

לאחר ארבעה ימים בטבע ולכבוד סוף השבוע האיסלנדי נכיר את עיר הבירה רייקיאוויק מעט טוב יותר, נטייל בעיר שמגדירה עצמה בתור ''העיר הגדולה הקטנה ביותר בעולם'', נפגוש אנשים מעניינים, נפקוד את השוק המקומי, אם מזג האוויר יאיר פנים נקפוץ לפסטיבל עירוני ונעוף מעל איסלנד.

משך נסיעה: אולי מעט בתוך העיר
מסע 25.7.2022
יום 6 | 1.8.22 | איסלנד הגיאותרמית

היום נגיע ל''נחל המעשן'' - מסלול מטריף ביופיו בטבע הבראשיתי של איסלנד לאורך נחל חם, נוכל גם לרחוץ בו ולאכול במסעדה שממקומת בנוף שאין דומה לו. נבקר במפעל להפקת אנרגיה גיאותרמית ונלמד כיצד האיסלנדים רותמים את איתני הטבע בהם הם חיים לטובתם.

ולעת ערב: הפתעה! :)

משך נסיעה: 100 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 7 | 2.8.22 | תורסמורק - היער של תור

לקראת סוף הטיול ניקח את הג'יפים שלנו פעם נוספת לעומק השטח בטיול יוצא דופן לאחת הפנינות המדהימות ביותר של איסלנד! בשמורת תורסמורק יש הזדמנות מיוחדת לראות את הטבע האיסלנדי במיטבו. נוף מרהיב של קרחונים, נהרות,  הרים ונחלים מכל עבר. כמובן שגם כאן נגלה את המקום גם דרך הרגליים שלנו בטיול יומי לא קשה במיוחד אך מספק מאוד!

משך נסיעה: 320 ק"מ
מסע 25.7.2022
יום 8 | 3.8.22 | מסיימים בשיא

היום האחרון של הטיול יוקדש לשיט לאי הקטן והמיוחד וידיי נשמע את סיפור המקום ונסכם את המסע שלנו. בהמשך היום ניסע רחצה משותפת, מרגיעה ומענגת בלגונה הכחולה המפורסמת והנהדרת וארוחת ערב מסכמת וחגיגית :)

נחזיר את הרכבים לעת ערב  ונמריא חזרה הביתה עייפים, מרוצים ומלאים בחוויות ב-00:25

משך נסיעה: 50 ק"מ
מסע 25.7.2022